Pedasos Altinel
Assos Butik Otel
Ekim 17, 2021
Assos Kadırga Koyu
Assos Kadırga Koyu
Mayıs 9, 2022

Assos Tarihi Mekanlar

Assos

Assos tatili planlayan kişileri bu tatile sevk eden en önemli öge, Assos’un tarihidir. Assos’un başka yerde görülmesi imkansız olan manzaraları, lezzetli yemekleri ve sakin ruhu ile herkesin dikkatini çektiğini söylemek mümkün. Assos’ta tatil yapmak isteyen birçok kişinin önceliği ise güvenilir bir yerde konaklamak, dinlenmek ve huzurun tadını çıkarmak. Bunların yanı sıra tarihi mekanları da gezmek isteyen ve kültür turu yapan birçok ziyaretçimiz bulunuyor.

Kapıları doğaya açılan geniş pencereli odalarımızda konaklamak ve Assos’un masmavi denizinde yüzmek ve sahilde yürüyüş yapmak için otelimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Assos her ne kadar dingin bir yer olsa da kaliteli ve güvenli eğlence alanları ile de dikkat çeker. Otelimizde yer alan açık ve ortak kullanım alanlarında misafirlerimiz istedikleri gibi eğlenebilir ve doğanın tadını çıkarabilir.

Assos Nerede?

Assos, Çanakkale’de yer alan küçük bir köydür. Assos’un bir diğer adı ise Behramkale’dir. Halk arasında hem Assos hem de Behramkale olarak bilinen bu cazip yer, Ayvacık ilçesine bağlıdır. Misafirlerimiz Assos’a ve otelimize ulaşmak için öncelikle Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine ulaşmalıdır. Assos, Ayvacık merkezine 18 kilometre; Çanakkale şehir merkezine ise 89 kilometredir. Yaklaşık 1 saat 30 dakika içerisinde Assos’tan Çanakkale’ye ulaşmak mümkündür.

Assos’a Nasıl Ulaşılır?

Assos’a şehirler arası otobüsler ile ulaşmak isteyen misafirlerimiz öncelikle Çanakkale otogarına gitmelidir. Buradan kalkan ilçe otobüsleri ile önce Ayvacık’a ve daha sonra yaşam alanımız olan Assos’a rahatlıkla ulaşabilirler. Kendi aracı ile gelen misafirlerimiz ise İstanbul’dan ortalama 6 saat içerisinde 400 kilometrelik yolu tamamlayarak otelimize ulaşabilirler. İstanbul üzerinden gelen misafirlerimiz deniz yolunu da tercih ederek yolu daha kısa içerisinde tamamlayabilir. Ankara’dan gelen misafirlerimiz ise araç ile yaklaşık 9 saatlik bir yolculuk yaparak Eskişehir ve Bursa illeri üzerinden Assos’a ulaşabilirler. Assos butik otelimizde, bu uzun yolculuk sonrası doğaya karşı dinlenebilir, havuzun ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Assos’ta Görülmesi Gereken Tarihi Mekanlar

Assos tatil planı yapan birçok kişinin asıl hedefi tarihi mekanları görmektir. Tarihi mekanların biricikliği sebebi ile Assos önemli kültür merkezleri arasında yer alır. Assos’ta bulunan ve turist ve gezginler tarafından sıkça tercih edilen tarihi mekanlar şu şekildedir:

 • Behramkale
 • Antik Kent
 • Athena Tapınağı
 • Antik Liman
 • Murat Hüdavendigar Cami

Assos Behramkale

Behramkale, aslında Assos’un bir diğer adıdır. Resmi kayıtlarda da genel olarak Behramkale Köyü ismi olarak bilinir. Dokusu ve tarihi korunmaya çalışılan bu köy, tarihin birçok dönemine ışık tutar. Antik kentin de bir bölümünü kapsayan bu alanın tahminen 5 bin yıllık bir geçmişi olduğu düşünülüyor. Burada çalışmalar yapan sanat tarihçileri ve arkeologlar Behramkale’nin bilinmeyen yüzünü, gün ışığına çıkarmak için çalışmalarına devam etmekte. Antik kente bağlanan yolları ve surları ile dikkat çekmesinin yanı sıra bu köye özgü olan kiremitleri de birçok kişinin ilgisini çekiyor. Assos en iyi otelleri de genellikle bu bölgede yer alır. Eski evlerin birçoğu restore edilerek otele ve sosyal alanlara çevrilmiştir.

Assos Antik Kenti

Assos’un en önemli ve popüler alanlarından biri de Antik Kent alanıdır. Bu alanda agora, tiyatro, bouleuterion, gymnasium gibi önemli mekanlar yer alır. Tarihi kalıntılara ulaşmak için Behramkale’nin en üstüne çıkılması ve aşağı giderek gezilmesi gerekir. Agora da dahil olmak üzere Antik Kent’in havası, manzarası ve tarihi her zaman ilgi çekmeye devam edecektir. Tarihin içerisinde yolculuk yapmak isteyenlerin en iyi Assos otelini tercih etmesi de gerekir. Kültürel turizmi ekoloji ile birleştiren ve daha sürdürülebilir bir hizmet anlayışını benimseyen otelimizde günün yorgunluğunu hızlıca atabilirsiniz. Geniş odaların, beyaz çarşaflı yumuşak yatakların yanı sıra dinlenme alanlarımız misafirlerimizi bekliyor.

Athena Tapınağı

Turistler ve gezginlerin Assos’u tercih etme sebeplerinin başında Athena Tapınağı geliyor. Gelen bütün misafirlerimize gün batımını mutlaka burada izlemelerini tavsiye ediliyoruz. Günün her saatinde farklı bir görünüm kazanan ve tarihin içerisinde uzun bir yolculuk yapılmasını sağlayan Athena Tapınağı, Türkiye’nin en önemli noktalarından biri. Gerek tarihi gerek mimarisi ve gerek ise de doğası ve manzarası ile görülmesi gereken yerler listesinde her zaman üst sıralarda bulunuyor. 2500 yıldan fazla olan tarih ile tanışmalı ve mutlaka gün batımına şahit olmalısınız.

Antik Liman

Antik Kent’in bağlandığı liman içerisinde günümüzde birçok balıkçı ve restoran yer alıyor. Misafirlerimize yorucu bir turun ardından Assos’un lezzetli balıklarından yemelerini ve manzaranın tadını çıkarmalarını öneriyoruz. Otelimizden çok kısa bir süre içerisinde ulaşılacak olan limanda, yürüyüş yapabilir veya lezzetli yemeklerin tadını çıkarabilirsiniz.

Murat Hüdavendigar Cami

Murat Hüdavendigar Cami, Assos’un en eski camileri arasında yer alır ve oldukça kıymetlidir. 14. Yüzyıla ait olduğu düşünülen cami, önemli ibadet alanlarından biridir. Behramkale sınırları içerisinde bulunur. Caminin en çok dikkat çeken özelliği ise kapısıdır. Caminin kapısı, caminin inşasından da eski bir tarihe ait olan Cornelius kapısıdır. Cornelius bir tarihi kentlerden biridir ve bu kentin kapısı nasıl olduğu bilinmeksizin Murat Hüdavendigar Cami’ne taşınmıştır. Geleneklere uygun olarak düzenlenen kapının orijinal halinde yer alan haç imgesi kapatılmıştır. Osmanlı’nın en değerli eserlerinden biri olan Murat Hüdavendigar Cami, ücretsiz olarak gezilebilir.

Tarihi Behramkale Köprüsü

Behramkale içerisinde yer alan önemli kültür ve tarihi varlıklar arasında Behramkale Köprüsü de bulunur. Bu köprü aynı zamanda Hüdavendigar Köprüsü olarak da bilinir. Doğanın içerisinde, etrafı ağaçlarla kaplı olan bu alan günümüzde fotoğraf çekimleri için de kullanılır. Misafirlerimizin ilgisini çeken önemli tarihi alanlardan biridir. Köprünün yapılışı da Murat Hüdavendigar döneminde olmuştur. Bu dönem ise 14. Yüzyıla tekabül etmektedir. Tarihi köprü üzerinde yürüyüş yapmak, sevdikleriniz ile vakit geçirmek için mutlaka Assos’u ziyaret etmelisiniz.

Assos’ta Ne Yenir?

Assos’ta ne yenir ne içilir gibi sorular özellikle turistler için merak konusudur. Assos’ta, Türkiye sınırları içerisinde yetişen en güzel balıklar bulunur. Assos’taki meyhanelerde ve restoranlarda bu balıkların tadına mutlaka bakmalısınız. Doğru koşullarda bakılan ve hazırlanan balıklar, misafirlerimize güzel bir öğün vadeder. Midye dolma, börülce ve ahtapotun yanı sıra haydari ve şakşuka gibi mezeler de Assos için özeldir. Zeytinyağlıların yanı sıra Ege mutfağına ait olan birçok yemeğe Assos’tan kolaylıkla ulaşabilir ve tadım yapabilirsiniz. Assos otel tavsiyeleri arasında bulunan otelimizin manzarası ve sunulan hizmetleri gibi restoranı da oldukça kaliteli yemekler çıkarır. Özel aşçılar tarafından hazırlanan mevsimsel yemekler ile hem mevsiminde taze ve doğal beslenilir hem de tüm yemekler oldukça lezzetlidir.

Assos’ta Hangi Plajlara Gidilir?

Assos’ta birçok plaj bulunur ve her bir plaj oldukça temiz ve sakindir. Yaz mevsiminde bazı plajlar son derece kalabalık olmaktadır ancak nisan, mayıs, haziran aylarında tatil yapmayı tercih edenler daha sakin bir Assos ile karşılaşırlar. Assos’ta bulunan plajlar şunlardır:

 • Kadırga Koyu
 • Assos Limanı
 • Yeşil Liman
 • Koruoba Koyu
 • Sivrice Koyu
 • Sokakağzı Koyu
 • Babakale Akliman Koyu

Assos’un merkezinde bulunan Kadırga Koyu en güzel Assos oteli manzarasını sağlar. Otelimiz, her ne kadar doğa içerisinde olsa da denize de oldukça yakındır. Misafirlerimizi mavi ile yeşilin birleştiği otelimizde ağırlıyor ve doğanın tadını çıkarmalarını sağlıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın!
× Whatsapp İletişim