Assos
Assos Tarihi Mekanlar
Ocak 27, 2022

Assos Kadırga Koyu

Assos Kadırga Koyu

Assos butik otel içerisinde konaklama yapan bireyler Assos Koyu’nun güzelliklerine şahit olabilmektedir. Pedasos Altınel Otel olarak sizlere en kapsamlı ve en güzel konaklama hizmetini Assos tatil beldesinde sunmaktayız. Hem ulusal hem de uluslararası düzeyde güzelliği ile ön plana çıkan Assos Kadırga Koyu bağlı bulunduğu köyün güneyinde kalmaktadır. Kara yoluna ortalama 2 km uzaklıkta olan bu koy denize girmek ve huzurlu bir tatil geçirmek isteyenlerin tercihidir. Koyun çevresinde bol miktarda zeytin ağacı bulunmaktadır. Ağaçların oluşturduğu yoldan temiz koya inilmekte ve uygun fiyatlı otellimizde konaklama sağlanabilmektedir.

Geniş ve uzun plajın meydana getirdiği Kadırga Koyu ufak taşlar barındırmaktadır. Denizin berrak ve temiz olması her yıl ödül almasını sağlamaktadır. Assos manzaralı denizin içinden yemyeşil dağ manzaralarına tanık olunabilmekte ve bu alanda denizle ilgili çeşitli sporlar yapılabilmektedir. Başta yüzme olmak üzere dalış, kayık ve daha pek çok spor Assos’un vazgeçilmezleri arasındadır. Assos’ta akşama doğru rüzgâr başlamaktadır. İmbat rüzgârı olarak adlandırılan bu esinti Assos’ta sıcaktan bunalmanın önüne geçmektedir.

Assos Kadırga Koyu’nda pek çok tesis bulunmaktadır. Bu tesislerin şemsiyeleri ve şezlongları sayesinde ziyaretçiler serinliğin tadını soğuk içecekler ile çıkarmaktadır. Kıyı boyunca yemek yenebilmesi için restoran ve hazır yemek alanları da mevcuttur. Osmanlı döneminde merkez üs olarak kullanılan Midilli Adası’nın kaybedilmesi ile kadırgalar Assos Koyu’na getirilmiştir.

Assos Nerede?

Assos tatil planı yapan bireyler Assos’un konumunu araştırarak yola çıkmalıdır. Çanakkale içerisinde yer alan bu köy, Behramkale adı ile de bilinmektedir. Halk arasında iki ismi ile de kullanılan bu yer Ayvacık ilçesine bağlıdır. Assos köyünün huzurlu koyunda tatil yapmak isteyen bireyler tercihlerini Pedasos Altınel Otel olarak kullanabilir ve otelimize ulaşmak için Ayvacık ilçesinden hareket edebilir. Otelimiz Ayvacık ilçesine ortalama 18 km iken Çanakkale’nin merkezine 89 km’dir.

Assos Ulaşım

Assos Kadırga Koyu ulaşımı özel araçlar ile yapılabileceği gibi otobüsler ile de yapılabilmektedir. Şehirler arası otobüsler ile Çanakkale’nin köyüne ulaşmak ister iseniz öncelikle Çanakkale Otogarına gitmelisiniz. Ardından otogardan kalkan dolmuşlar ile Ayvacık’a ulaşabilirsiniz.

Kendi aracı ile otelimize gelecek misafirlerimiz İstanbul Çanakkale kara yolunu kullanarak 400 km uzaklıkta yer alan bu koya gelebilir. İstanbul’dan ortalama 6 saat içerisinde Assos köyüne ulaşılabilmektedir. İstanbul’dan kara yolu ile değil de deniz yolu ile ulaşım sağlamak isteyen bireyler feribotları kullanarak seferlerini daha kısa sürede tamamlayabilmektedir. Ankara Assos arası özel araç ile ortalama 9 saat sürmektedir. Bursa ve Eskişehir illerinden Çanakkale Assos köyüne ulaşmak isteyen bireyler de kara yolunu tercih edebilmektedir.

Assos Tarihi

İçerisinde Pedasos Altınel Otel gibi konforlu bir konaklama alanı barındıran Assos köyü, ilk olarak M.Ö. 2000‘li yıllarda iskân edilmiştir. Beyramköy adı ile de bilinen bu yer, iskân edilmesinden sonra pek çok değişiklik geçirmiş ancak kesintisiz olarak yaşamını sürdürmüştür. Kentin ilk Tunç Çağı’ndan bu yana kullanıldığı düşünülmektedir. Troas Bölgesi’nin güneyinde kalan bu kent denize 234 metre yükseklikte olan bir kaya üzerinde kurulmuştur. Alanda yer alan yapıların inşaatında dayanıklı olması amacı ile volkanik taş türlerinden yararlanılmıştır. Kuzey kısımda Tuzla Çayı, batı kısmında Baba Burnu ve Dalyan yer alan bu kentin suları denize dökülmektedir.

Assos köyünün ismi Homeros İlyada destanında yer almaktadır. Bu destanda güney Troas’ta doğan Leleg Anadolu halkının korsanlık ve denizcilik yaparak geçindiklerine değinilmektedir. Pedasos eski adına sahip olan Assos günümüzde Beyramköy, Behramkale gibi farklı isimler ile anılmaktadır. Romalıların geçmiş zamanda Assos bölgesine sahip oldukları bilinmektedir. Fakat Romalılar bu kenti çok eski zamanlarda terk etmiş oldukları için geride herhangi bir kalıntı kalmamıştır.

Assos Kadırga Koyu Adını Nereden Aldı?

İçerisinde en güzel Assos oteli barındıran Assos Kadırga Koyu denizinin güzellikleri ile ünlenmiştir. Bu koy adını kadırgadan yani savaş gemisinden almıştır. Osmanlı döneminde kaybedilen bir savaş sonrasında kadırgalar yani savaş gemileri bu koya çekilmiştir. Koyda tamir edilen gemiler yeniden gönderilmiştir. Kadırgaların tamiri için bu bölgenin tercih edilmesinin en önemli nedeni suyun derin olması ve kadırgaların suya kolay indirilmesidir.

Mavi Bayraklı Koy

Assos otel tavsiye listelerinde ilk sırada yer alan Pedasos Altınel Otel uzun plajı ve geniş alanları ile sizlere kusursuz bir tatil sözü vermektedir. Otelimiz mavi bayrak özelliği taşıyan koylarını kalabalık sevmeyen bireyler için daima temiz tutmaktadır. Bayram günleri de dahil olmak üzere Assos koylarının kalabalık oranı %10 altındadır. Bu durumun en önemli nedeni suyun sığ olmamasıdır. Suyun derinliği bireylerin iki adım attıktan sonra kendilerini bir anda yüzerken bulmalarını sağlamaktadır. Bu durumu seven misafirler olabileceği gibi daha sığ denizlerden hoşlanan misafirler de olabilmektedir.

Kadırga Koyu’nda deniz ne kadar derin olursa olsun yukardan bakıldığında en iç noktalara kadar görünebilmektedir. Taşlık bir plaja sahip olan bu koy biraz soğuktur. Bu nedenle suya yavaş yavaş değil de bir anda girmek daha kolay yüzmeye başlamanıza neden olacaktır.

Kadırga Koyu’nda Ne Yenir?

En iyi Assos oteli ile keyifli bir konaklamanın ardından bireyler Assos’ta kahvaltı keyfi yapmaya çıkmaktadır. Assos’ta yer alan Pedasos Altınel Otel yöresel kahvaltıları ile sizleri en iyi şekilde ağırlamaya hazırdır. Kahvaltıdan sonra bölgenin çeşitli deniz ürünlerinden tadarak kendinizi doğanın kollarına bırakabilirsiniz. Misafirlerine rahatlık ve huzur veren bu koy deneyimler şefleri ile sizlere lezzet şöleni yaşatacaktır. Koydaki insanların sıcakkanlı olmaları da sizleri büyülemeye yetecektir.

Assos’ta Gezilecek Diğer Yerler

Pedasos Altınel Otel konaklamasından sonra tarihi mekanları gezerek kaliteli zaman geçirebilirsiniz. Tarihi mekanların Assos geçmişini yansıtması nedeni ile gezilmesi gerekmektedir. Assos’a gelen bireylerin sıklıkla ziyaret ettiği yerler arasında şunlar vardır:

  • Behramkale: Assos’un diğer bir adını alan bu yer dokusu ve tarihi ile görülmeye değerdir. Tarihin milattan önceki dönemlerine kadar ışık tutan bu yer antik kentin belirli bir kısmını kaplamaktadır. Ortalama 5 bin yıllık geçmişi ile hem arkeologların hem de ziyaretçilerin ilgisini çeken bu alan Assos’un bilinmeyen yönlerini açığa çıkarmaktadır. Antik kent merkezine bağlanan sur ve yollar köye özgü kiremitler içermektedir.
  • Assos Antik Kent: Assos’a tatil yapmaya gelen bireylerin mutlaka görmesi gereken alanlardan olan Antik Kent agora, gym, tiyatro gibi mekanlara ev sahipliği yapmaktadır. Tarihi kalıntılara ulaşım için kalenin zirvesine çıkılmalı ve aşağı izlenmelidir. Agora adlı bölge de dahil olmak üzere tarih, manzara ve hava almak konusunda ilgi çeken bu yer tarihe derin bir yolculuk olanı sunmaktadır. Hem kültürel turizmi geliştirmek hem de daha sürdürülebilir bir alan ortaya çıkarmak konusunda Assos Antik Kenti önemli bir yere sahiptir.

Assos, yukardaki yerler de dâhil olmak üzere daha pek çok doğal ve yapay güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Hem Assos için önemli bir değer barındıran tarihi kısımları gezmek hem de Assos Koyu’nda yüzerek ya da güneşlenerek huzurlu bir Assos tatili geçirmek için otelimizden hemen şimdi rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın!
× Whatsapp İletişim